Preis der Fröhlich Fliesen- und Baukeramik GmbH, Kassel

02D Vielseitigkeitsprfg. KL.A** - Dressur

Result list: 51 competitors in this competition. Last updated at 07:52 hrs (02.09.2013)

Judges:  Hartmut Keiling
Dr. Herbert Klengel
Rank
Nation
Competitor
CNR
Horse
Dressur
Group 1
1
Ben Leuwer 
GER / RJC Rodderberg
216
Paganini 164  
H / Holst / Db / 2007 / Paramount / Alcatraz / O: Schurbohm,Holger / B: Schurbohm,Holger
7.5
2
Ben Leuwer 
GER / RJC Rodderberg
235
Quidam's Coquard  
W / Old / Db / 2006 / Quidam's Rubin / Larome / O: Gabi Leuwer u.Dietmar Hehn, / B: Hehn,Dietmar
7
3
Michael Schneider 
GER / RFV Groß-Zimmern 1949 e.V.
018
Attaktion  
S / Trak. / Db / 2004 / Angard / Unkensee / 103SK57 / O: Schneider,Michael / B: Schneider,Michael
7
4
Udo Wysk 
GER / RC Hof Mondschein Rauschenberg e.V.
182
Lord of the Dance 25  
W / Old / R / 2002 / Lord Liberty G / Tin Rocco / O: Wysk,Julia / B: Schwingel,Lothar
6.4
5
Marietta Krümmel 
GER / RV Volkardey
056
Challenger T  
W / Westf / B / 2000 / Calipso / Acord II / GER41551 / O: Krümmel,Peter / B: Tillmann,Andrea
6.4
6
Stefanie Pelmer 
GER / RFV Volkmarsen e.V.
263
Stanley 162  
W / Old / R / 2007 / Sixtus / Larome / B: Pelmer,Stefanie
6.2
7
Lea Weber 
GER / RFV St.Georg Drommershausen e.V.
044
Carisma 91  
S / Hess / B / 2003 / Colander / Lone Star / 104AY65 / O: Weber,Reiner / B: Weber,Reiner
5.2
8
Arne Oppermann 
GER / RFV Hunnesrück e.V.
264
Star One Del Chirone  
W / Hann / Schwb / 2008 / Staron / Raphael / O: Oppermann,Arne / B: Paolis,Bruna de
5.8
9
Janine Höhne 
GER / RV Gut Waitzrodt e.V.
290
Zoey N  
S / Holst / Db / 2007 / Capone II / Salient xx / O: Biermann,Jens-Ulrich / B: Nilsson,Uwe
5.7
10
Jonathan Marquardt 
GER / RFV Hünfeld e.V.
335
Banderas 11  
H / ShA / B / 2001 / Puschkin 154 / 102YV30 / O: Wehner, Doris / B: Wehner, Doris
5.8
11
Dirk Ehrlich 
GER / Eisfelder RV e.V.
075
Columbus 63  
H / Thuer / Db / 2002 / Carprilli / Fierant xx / O: Heßler,Nadine / B: Zucht-u.Ausbildungsstall Strümpfel,
5.2
12
Meike Bax 
GER / SV Niederwaroldern Reitabt.
285
Wienna 69  
S / Old / Db / 2005 / Rubin Cortes / Wolkenstein I / 103RE21 / O: Ostheim,Helmut / B: Ostheim,Helmut
5.3
13
Clara Blau 
GER / RV Voxtrup e.V.
324
Leviano 4  
H / DR / Schwb / 2000 / Condor 277 / O: Blau, Cornelia / B: Kamlage, Josef
6.3
14
Sabrina Mulch 
GER / RFV Rodheim-Bieber e.V.
070
Classy Carlino  
W / Holst / Schwb / 2005 / Conello / Calando I / O: Mulch,Sabrina / B: Kruse-Soenke,Karl-Ernst
5.5
15
Johanna Fahle 
GER / SV Niederwaroldern Reitabt.
320
Morgon 2  
W / Db / 1996 / GER24187 / O: Grebe, Heike
5
16
Maria-Lena Weseloh 
GER / HH-Schleppjagdverein e.V.
317
Kenlis Frostie  
W / ISH / Schi / 2007 / Lysander 17 / O: Albrecht, Gisela / B: Gilsenan, Paul J.
5.8
17
Katharina Bensdorf 
GER / RSG Buckower Feldmark e..V.
270
Sunrise 44  
S / Holst / B / 1994 / Sunset Boulevard xx / Lorenz / GER24121 / O: Bensdorf,Anja-Christina / B: Struve-Blanck Dr.,Silke
6
18
Patricia Klafki 
GER / RV Haiger-Rodenbach e.V.
154
Hurricane 29  
W / Hess / B / 2002 / Heraldik xx / Zamiro / 102OG07 / O: Klafki,Patricia / B: ZG Backhaus,Karl-Heinz u.Christa
6
19
Inga-Brita Rohrbach 
GER / SV Niederwaroldern Reitabt.
067
Cinderella 602  
S / Hess / B / 2003 / Carabas / Cheenook / 103TA83 / O: Rohrbach,Inga-Brita / B: Stall Distel GmbH,
4
20
Vanessa Bölting 
GER / RFV Zum Rieselfeld Münster e. V.
077
Condio's Cruise  
H / ISH / B / 2007 / Condios / Ghareeb xx / O: Lindner Dr.,Wolfhard / B: Kelly,Michael
6.5
21
Christoph Fingerhut 
GER / SV Niederwaroldern Reitabt.
261
Soul Fly  
W / Westf / Db / 2005 / Sacre Coeur / Rodgau / O: Grebe,Heike / B: Schollmann,Helmut
5.8
Group 2
1
Lothar Voigt 
GER / RV Fürst Bismark Schönhausen e.V.
237
Quintano 16  
H / Old / B / 2007 / Quidamo / Lands River / O: Bensdorf,Anja-Christina / B: Rückert,Uwe-Rüdiger
7.5
2
Leonie Marquart 
GER / RFV Obernburg e.V.
334
Sakkarra  
S / Bay / B / 1996 / Abydos 10 / GER24185 / O: Meyer-Marquart, Dorte / B: Latzel, Gerhard
7.2
3
Fabian Hayessen 
GER / RV Gut Waitzrodt e.V.
190
Lux 155  
H / Holst / B / 2007 / Clearway / Esteban xx / O: Hayessen,Maria / B: Dandanelle,Andrea
6.3
4
Anne-Kathrin Schrader 
GER / RFV Wittingen e. V.
282
Whippersnapper 2  
W / Hann / B / 2004 / Warkant / Natiello xx / O: Bock,Richard / B: Struß,Hartmut
7.8
5
Vanessa Bölting 
GER / RFV Zum Rieselfeld Münster e. V.
115
Eureka 10  
S / Trak. / B / 2007 / Exclusiv / Manrico / O: Göppert,Martina / B: ZG Göppert,Martina und Jürgen
6.2
6
Marie-Sophie Arnold 
GER / RFV Framersheim e.V.
239
Remember Me 74  
W / Hann / B / 2005 / Royaldik / Royal Angelo I / O: Arnold,Regine / B: Schäfer,Bernd
6.8
7
Anja-Christina Bensdorf 
GER / RSG Buckower Feldmark e..V.
214
Orelie 4  
S / Dt.Sp. / F / 2006 / Octavio / Lancado / O: Bensdorf,Anja-Christina / B: Bensdorf,Anja-Christina
5.5
8
Lena Thöne 
GER / RV Gut Waitzrodt e.V.
260
Sorico xx  
W / xx / F / 1995 / Acatenango xx / Arctic Tern xx / GER24950 / O: Engel,Franziska / B: Stiftung Gestüt Fährhof,
5.9
Other, non-placed competitors
22
Aline Stahn 
GER / RV Gut Waitzrodt e.V.
174
Let's Dance 53  
H / Hann / Db / 2003 / Der Lenz / Feiner Stern / O: Fredershausen,Jörg / B: Merten,Heinz
6.2
23
Lea Weber 
GER / RFV St.Georg Drommershausen e.V.
162
Lafee 16  
S / Württ / Db / 2006 / Lauro / Playboy / 104AY64 / O: Weber,Reiner u.Cornelia / B: Weber,Reiner
5
Patricia Klafki 
GER / RV Haiger-Rodenbach e.V.
050
Cassiano 4  
W / Holst / Db / 2001 / Contender / Grundyman xx / GER43385 / O: Klafki,Frank / B: Hoffmann,Dagmar
eliminated
Katharina-Sophia Geßner 
GER / VRV Hermershausen e.V
158
Kaetman  
W / Trak. / B / 2002 / Bulrush xx / Tipperary / 102XR60 / O: Geßner,Katharina-Sophia / B: Münker,Irmgard
eliminated
Paulina-Carlyn Grosse 
GER / RV Gut Waitzrodt e.V.
275
Tullibards Fountain Two  
S / ISH / B / 2003 / Newmarket Venture / Unbekannt / O: Grosse,Caroline / B: Daly,Billy
eliminated
Johanna Hüttich 
GER / RFV Wetschaftstal e.V.
131
Gracia B  
S / OS / Schwb / 2006 / Grafenstolz / Reflektor / O: Balzer,Johanna / B: Balzer,Johanna
eliminated
Viktoria von Katte 
GER / RV Fürst Bismark Schönhausen e.V.
110
Emma Peel 38  
S / Hann / F / 2005 / Escudo I / Tannenhain xx / 103GZ26 / O: Lange,Werner / B: Lange,Werner
eliminated
Marie Christin Heß 
GER / RSV Untergeis e.V.
048
Caskada 2  
S / Westf / Schi / 2008 / Contello / Acord II / O: Heß,Marie Christin / B: Hoffmann,Christoph
retired
Engel-Friederike Hessel Dr. 
GER / RV Holzerode e. V.
133
Gräfin Gräta  
S / Hann / B / 2003 / Graf Top / Buenos Aires / 103VF44 / O: Hessel Dr.,Engel-Friederike / B: Kleine,Fritz
retired
Malin Mohr 
GER / RFV Hohenroda e.V.
144
Heavens Crump  
S / Grpf.o.R / F / 2002 / Kronerbe / O: Mohr,Malin / B: Mohr,Andrea
eliminated
Clemens Hayessen Dr. 
GER / Pferdezucht- u. RV Luhmühlen e.V.
035
Butts Anakin  
H / Hann / B / 2007 / Full House xx / Heraldik xx / O: Hayessen,Dagmar / B: Steinkraus Prof.Dr.,Volker
retired
Anna Wasmuth 
GER / RV Weser-Solling e.V.
271
Taffarell  
W / Trak. / B / 2000 / Schneesturm / Athenagoras xx / O: Wasmuth,Heinz / B: Jörn,Margitta
eliminated
Celin Zimmermann 
GER / SV Niederwaroldern Reitabt.
296
Limbo Lady  
S / LetW / B / 2004 / Le Champ 3 / Lear 18 / O: Zimmermann, Bernd
eliminated
Cindy Belke 
GER / RV Liebenburg e. V.
173
Leska La Fee  
S / Hann / B / 2006 / Likoto xx / Diadem / O: Belke,Cindy / B: Brandenburg,Gustav
eliminated
Luisa Faber-Palm 
GER / RC Altenstadt u.U.e.V
094
Dolce Vita 176  
S / PiDP / R / 2006 / Camaro / Legato / O: Faber,Günther / B: Faber,Günther
eliminated
Hannah Therburg 
GER / RFV Butzbach e.V.
052
Cathalina 3  
S / Hess / B / 2003 / Cabardino N / Bonito xx / O: Therburg,Hannah / B: Niedenthal,Annika
eliminated
Bettina Schraps 
GER / RV Bad Wildungen
145
Heiderose vom Liebetal  
S / Trak. / F / 2006 / Gribaldi / Herbsttraum / O: Schraps,Bettina / B: Schraps,Bettina
retired
Malin Mohr 
GER / RFV Hohenroda e.V.
023
Ballydonaghy Diamond Chip  
S / ISH / B / 2003 / Chippison / Coevers Diamond Boy / O: Mohr,Malin / B: White,Sheila
eliminated
Annika Dechert 
GER / RFV Lauterbach-Stadt u.Land e.V.
257
Sina 451  
S / Trak. / Schwb / 2007 / Black Magic Boy / Sixtus / O: Pfalzgraf,Kurt / B: Pfalzgraf,Kurt
eliminated
Mona Platzen 
GER / PF Tauber/Jagst
301
Donata- M  
S / DR / F / 2003 / FS Don't Worry / Bourbon 11 / O: Platzen, Simone / B: Münks, Anton
eliminated
Charlotte Offeney 
GER / RFV Thönse
298
Mr. Mussell  
W / ISH / F / 2005 / 103FY03 / O: Offeney, Doris / B: Nolan, Robert
retired
Pauline Bock 
GER / RSG Oberwald-Weiskirchen
065
Chirano 2  
W / Holst / Db / 2000 / Chirac / Palton xx / 102QP41 / O: Bock,Christiane / B: Koll,Klaus
eliminated