OFFICIAL RESULTS LIST

09 Eignungsprüfung mit Geländeteil

Result list: 21 competitors in this competition. Last updated at 07:58 hrs (02.09.2013)

Judges:  Monika Gerke-Hehn
Wolfgang Mengers
Rank
Nation
Competitor
CNR
Horse
Wertnote
1
Judith Sommer 
GER / RV Gut Waitzrodt e.V.
101
Dornröschen 160  
S / Hann / B / 2007 / Depardieu / Don Frederico / O: Sommer,Judith / B: Oldenburg,Heino
7.50
2
Stephan Klapsing 
GER / RV Gut Waitzrodt e.V.
191
Lyonello  
H / Dt.Sp. / B / 2008 / Lands River / Pessoa VDL / O: Sironski,Frank / B: Pferdehof Klein Partwitz,
7.30
3
Janine Höhne 
GER / RV Gut Waitzrodt e.V.
253
Sandokan 296  
H / Trak. / Db / 2009 / Shavalou / Askar AA / O: Poppinga Prof.Dr.,Marjana u.Onno / B: Poppinga,Marjana
7.20
3
Silvia Balduff 
GER / SV Niederwaroldern Reitabt.
245
Royal Princess 32  
S / Old / Db / 2007 / Fidertanz / Donnerhall / O: Neubauer,Regina / B: Gloystein,Dirk
7.20
5
Judith Sommer 
GER / RV Gut Waitzrodt e.V.
331
Lord Lauries 3  
W / Hann / B / 2007 / Weltmeyer / O: Meyer, Reinhard / B: Icken, Theo
7.10
5
Janine Höhne 
GER / RV Gut Waitzrodt e.V.
290
Zoey N  
S / Holst / Db / 2007 / Capone II / Salient xx / O: Biermann,Jens-Ulrich / B: Nilsson,Uwe
7.10
7
Viola Fiedler 
GER / RV Holzerode e. V.
100
Dorle's Stolz  
S / Trak. / Db / 2007 / Grafenstolz / Black Magic Boy / O: Ahrbecker,Antje / B: Bähre,Dorothea
7.00
7
Janine Höhne 
GER / RV Gut Waitzrodt e.V.
224
Pierrot G  
W / Trak. / Db / 2009 / Hibiskus / Charly Chaplin / O: ZG Gerke,Hermann, Antje u. Rolf / B: ZG Gerke GbR,
7.00
Other, non-placed competitors
9
Celin Zimmermann 
GER / SV Niederwaroldern Reitabt.
295
Clara be cool  
S / DR / Db / 2009 / O: SV Niederwaroldern Reitabt. / B: Schmees, Heinrich
6.80
10
Ilka Seitz 
GER / RFV Fuldatal-Ihringshausen
178
Little Lappi  
W / Holst / B / 2008 / Julio Mariner xx / O: Löchtermann,Karin / B: Schulze Elpert,Franz-Josef
6.70
11
Kirsten Malkus 
GER / RV Gut Waitzrodt e.V.
283
Wiborg S  
W / DR / F / 2007 / White Gold B / Dornik B / O: Habermehl,Hans-Jürgen / B: Schmidtke,Beate
6.60
12
Dorothee Pommerehne 
GER / RV Liebenburg e. V.
277
Valdes 3  
W / Hann / F / 2008 / Valentino / Werther / O: Pfeiffer,Jörg / B: Pfeiffer,Jörg
6.50
13
Aline Stahn 
GER / RV Gut Waitzrodt e.V.
026
Bastiaan 8  
H / Grpf.o.R / B / 2007 / Sunny / Ekstein / O: Großpietsch,Matthias
6.40
14
Clemens Hayessen Dr. 
GER / Pferdezucht- u. RV Luhmühlen e.V.
228
Polly Blue Eyes  
S / Dt.Pf / Db / 2008 / Concinales xx / Strohmann xx / O: Hayessen Dr.,Clemens / B: Hayessen,Dagmar
6.30
14
Marie Christin Heß 
GER / RSV Untergeis e.V.
332
Lacordina  
S / Westf / B / 2009 / Lacordos / Piano 18 / O: Heß, Heike / B: Klapp, Albert
6.30
16
Joana Schneider 
GER / RFV Guxhagen-Doernhagen e. V.
238
Ravinja 2  
S / Hann / R / 2007 / Rascalino / Lanthan / O: Schneider,Joana / B: Lühring,Friedrich
6.20
17
Maria Hayessen 
GER / RV Gut Waitzrodt e.V.
152
Huaso  
H / Holst / Db / 2009 / Hosco / Larinero / O: Mehrdorf Dr.,Jochen / B: Schwarz-Nissen,Ulrike
6.10
17
Ines Rottwilm 
GER / RV Holzerode e. V.
323
Bonaly T  
S / APbR / B / 2008 / Nabucco AA 89 / O: Töpperwien, Monika / B: Töpperwien, Monika
6.10
19
Celin Zimmermann 
GER / SV Niederwaroldern Reitabt.
333
Sienna 36  
S / DR / Db / 2009 / Donauwind 7 / O: Colell-Solle, Angela / B: Colell-Solle, Angela
6.00
19
Susann Richert Dr. 
GER / RFV Offenbach-Rumpenheim e.V.
005
Amalfi 18  
W / Holst / Schi / 2007 / Aljano / Sion / O: Richert Dr.,Susann / B: Köster,Peter
6.00
21
Marie Christin Heß 
GER / RSV Untergeis e.V.
031
Bon Ami 25  
W / Hann / B / 2008 / Ballettmeister / Graf Grannus / O: Bunte,Werner / B: ZG Mannshausen,Astrid u.Frank
5.70