Preis der SEKOWA Backtechnik GmbH, Florstadt
des Sanitätshaus medrob GmbH, Friedberg
des Autohaus Kuhl, Friedberg

03/2 Springprüfung Kl.M*

Result list: 28 competitors in this competition. Last updated at 17:39 hrs (18.05.2014)

Judges:  Ulrich Nickel
Sabine Bunk
Rank
Nation
Competitor
CNR
Horse
Fehler Zeit
1
Sven Hillenbrand 
GER / RFV Hünfeld e.V.
622
Lafayette 163  
S / Old / Db / 2004 / Lord Pezi / Dynamo / O: Hillenbrand,Sven / B: Clausen,Johann
0.00 57.34
72.00 EUR
2
Julia Fingerhut 
GER / RV Am Pohlheimer Wald
132
Cara Mia 61  
S / Bay / BSchi / 2003 / Compliment / Tristan / O: Fingerhut,Julia / B: Sanladerer,Ferdinand
0.00 62.45
60.00 EUR
3
Patrik Theiß 
GER / RFV Mücke e.V
185
Caty 4  
S / Holst / Schi / 2004 / Colman / Louis / O: Theiß,Patrik / B: Andresen,Dieter
0.50 67.55
51.00 EUR
4
Sarah Göller 
GER / RSG ACM-Team Großostheim e.V.
688
Lord's Highfly  
W / Old / B / 2004 / Lordanos / Continue / 102YC39 / O: Göller,Christine / B: Rempe,Siegfried
0.50 67.93
45.00 EUR
5
Jürgen Warzecha Dr. 
GER / Frankfurter RFC
165
Casino Royal 19  
W / Holst / F / 2006 / Cassini II / Calato / 103SG01 / O: Sand,Amelie / B: Seeland,Hans Hermann
0.75 68.82
42.00 EUR
6
Marcus Wagner 
GER / ZRFV Diez e.V.
200
Chacco Too  
W / Old / B / 2007 / Chacco-Blue / I Love You / O: Götz,Alfons / B: Haddad-Staller,Catherine
1.00 69.32
30.00 EUR
7
Thomas Best 
GER / RFV Nieder-Wöllstadt e.V.
050
Audimax  
W / Hess / F / 1998 / Acord II / Espri / O: Best,Thomas / B: Bohlmann,Manfred
1.50 71.46
30.00 EUR
8
Matthias Döll 
GER / RuF Münzenberg u.U.e.V.
986
Walzerkönigin 9  
S / Hann / B / 2000 / Graf Top / Watzmann / O: Wonneberger,Guido / B: Bollhorst,Wolfgang
4.00 60.92
9
Robin Partenfelder 
GER / RFV St. Georg Oberursel-Bommersheim
213
Chanel 328  
S / Meckl. / Schi / 2001 / Continue / Adrett / O: Partenfelder,Robin / B: Schulz-Maschke,Marita
4.00 64.86
10
Heiner Kohrock 
GER / RFV Richelsdorf e.V.
707
Lucchini  
H / OS / F / 2005 / Larino / Papillon Rouge / 103NW60 / O: Kohrock,Heiner / B: Gestüt Lewitz,
4.25 66.52
= 330.00 EUR
Other, non-placed competitors
11
Jasmin Marie Reis 
GER / PSG Marienhof Friedberg e.V.
294
Con Air's Charlette  
S / Holst / Db / 2007 / Con Air / Carpaccio / O: Reis,Jasmin Marie / B: Carstensen,Hans-Thomas
4.50 67.33
12
Jürgen Warzecha Dr. 
GER / Frankfurter RFC
812
Quintessenz 5  
W / Hann / B / 2004 / Quidam's Rubin / Ramiro / 102WF76 / O: Sedlacek,Lena / B: Schulze,Henning
6.00 73.71
13
Sandra Schermuly 
GER / PSV Villmar/Lahn e.V.
058
Bajessa Estreja M  
S / Hann / B / 2006 / Balou du Rouet / Wedemark / O: Schermuly,Sandra / B: Schermuly,Sandra
8.00 61.83
14
Ann-Kathrin Schuldes 
GER / Wetterauer RV Friedberg e.V.
447
Felina 149  
S / Hann / B / 2005 / Federweisser / Witbooi / O: Schuldes,Rudolf / B: Reek,Günter
8.25 66.78
15
Peter Kress 
GER / RFV Laubach
280
Coco Blue 2  
S / Hann / F / 2007 / Chacco-Blue / Gralshüter / O: ZG Kreß,Jörg u.Peter / B: ZG Kreß,Jörg u.Peter
9.00 69.41
16
Nils Christian Nau 
GER / RV Wäldershausen 1990
257
City Man 2  
W / Holst / Schi / 1999 / Coriano / Laurin / 103CN13 / O: Eppelsheimer,Klaus / B: Meves,Hans
10.00 89.25
17
Karlheinz Grund 
GER / Wiesbadener RFC e.V.
965
Utopia G  
S / Holst / B / 2004 / Quantum / Landgraf I / O: Grund,Karlheinz / B: Grund,Karlheinz
12.75 84.08
18
Sven Hillenbrand 
GER / RFV Hünfeld e.V.
263
Classic Touch 28  
S / Old / Schwb / 2007 / Clapton / Laurion / O: Hillenbrand,Sven / B: Grashorn,Gerald
13.25 70.68
19
Heiner Kohrock 
GER / RFV Richelsdorf e.V.
201
Chaccomino GE  
H / Dt.Sp. / F / 2007 / Chacco-Blue / Eskadron / O: Turnierstall Kohrock, / B: Jahn,Steffen
15.00 77.71
20
Josephine Collas 
GER / RSG Berghof-Bönstadt e.V.
834
Reika 59  
S / Westf / B / 2002 / Rilke / Nobelpreis / O: Collas,Josephine / B: Feldhaus,Theodor
16.00 64.76
21
Peter Kress 
GER / RFV Laubach
113
Campino 241  
H / Hess / B / 2001 / Chamberlain D / Alexis Z / O: ZG Kreß,Jörg u.Peter / B: ZG Kreß,Jörg u.Peter
17.00 69.58
22
Irina Seib 
GER / Wetterauer RV Friedberg e.V.
013
Alea 14  
S / Hess / F / 1998 / Acord II / Goldstern / O: Seib,Irina / B: Albus-Marc,Werner
17.00 69.75
Helena Brandt 
GER / RFV Nieder-Wöllstadt e.V.
611
La Bonita 45  
S / Hess / Db / 2003 / Lone Star / Ragazzo / O: Huff,Corinna / B: Muth,Lydia u.Hans Joachim
eliminated
Klaus Schmidt 
GER / RFV Nieder-Wöllstadt e.V.
718
Luzzy 8  
S / OS / B / 2004 / Lordanos / Sion / O: Wonneberger,Frank / B: Walter,Martina
retired
Alina Schwarzer 
GER / RSG Fichtenhof Bad Homburg
862
Roxetta S  
S / OS / B / 2005 / Quality / Rescator / 103XX41 / O: Schwarzer,Alina / B: Schaumburg,Karin
eliminated
Claudia Bernhardt 
GER / RSC Ruttershausen e.V.
868
Rudolph 12  
H / Hess / F / 1998 / Regazzoni / Tango / O: Geißel,Hartmut / B: ZG Geißel,Bernd,Ulf u.Hartmut
retired
Nikoleta Germanova 
CZE / RSG Fichtenhof Bad Homburg
951
Timpex Brandy  
W / Ung. / R / 2005 / Timpex Cabale / Bob Herceg xx / O: Timpex Sportpferde, / B: Timpex Sportpferde,
eliminated
Nadine Kohrock 
GER / RSG Berghof-Bönstadt e.V.
1001
Zentiqua S  
S / SAnha / B / 1999 / Zenturio / Goldex / 102QM62 / O: Kohrock,Nadine / B: Saib,Paul
retired