OFFICIAL RESULTS LIST

10/2 Punktespringprüfung Kl.L

Result list: 29 competitors in this competition. Last updated at 18:05 hrs (08.10.2016)

Judges:  Ilsabe Sievers
Birgit B?gel
Rank
Nation
Competitor
CNR
Horse
Punkte Zeit
1
Sina Seeburg 
GER / ZRUFV Salzbergen e.V.
077
Cayro  
S / OS / B / 2006 / Cayetano L / Ramiro / O: Palinkas,Georg / B: Willies,Heinz
44.00 39.83
48.00 EUR
2
Timo Ahaus 
GER / RUFV Neuenkirchen/Bramsche
060
Captain Jack Sparrow 28  
W / Old / Db / 2006 / Coupe de Coeur / Junior de Pommes / O: Ahaus,Martin / B: Ahaus,Martin
44.00 40.94
40.00 EUR
3
Stefanie Schleper 
GER / PSG Lähden e.V.
130
Cordina S  
S / OS / F / 2009 / Cornet's Stern / Lordanos / 104SX46 / O: Schleper,Stefanie / B: Schleper,Ludger
44.00 41.44
34.00 EUR
4
Ralf Prekel 
GER / RUFV Haselünne u.Umgb. e.V.
390
Chopin Chavannais  
W / 104JI92
44.00 41.55
30.00 EUR
5
Theresa Pahlke 
GER / RUFV Neuenkirchen/Bramsche
327
Sam 999  
W / Hann / B / 2009 / Stalypso / Silvio I / O: Ahaus,Martin / B: Ahaus,Martin
44.00 41.68
28.00 EUR
6
Anna Ostermann 
GER / RUFV Lorup e.V.
042
Cadeau 54  
W / Old / Db / 2010 / Check In / Urleven Pironniere / O: Ostermann,Hans / B: Rump,Markus
44.00 42.67
20.00 EUR
7
Anne Köster 
GER / PSG Lähden e.V.
356
Sympathico D  
W / Old / B / 2007 / Silvio I / Ramiro As / O: ZG D÷rtelmann,Ingrid u.Berthold / B: ZG D÷rtelmann,Ingrid u.Berthold
44.00 43.90
20.00 EUR
8
Sina Seeburg 
GER / ZRUFV Salzbergen e.V.
379
Alicante 44  
S / Westf / B / 2010 / Alvarino / Candillo / O: Schulze Wierling,Martin / B: Unland,Markus
44.00 44.33
20.00 EUR
9
Susanne Behrens 
GER / RuFC Dinklage e.V.
247
Lora Lee  
S / Hann / Schwb / 2002 / Lord Laptop / Escudo I / O: Behrens,Aloys / B: Ameskamp,Heinz
44.00 45.48
10
Ann-Estelle Janßen 
GER / RUFV Lathen u. Umgebung
337
Shakira 389  
S / Hann / Db / 2007 / Stalypso / Calido I / O: Kamp,Anni / B: Kamp,Werner
43.50 48.80
= 240.00 EUR
Other, non-placed competitors
11
Stefanie Schleper 
GER / PSG Lähden e.V.
134
Cornwell S  
W / OS / Schi / 2010 / Cornet Obolensky (ex: Windows / Phin Phin / O: Schleper,Alexandra / B: Schleper,Ludger
42.00 46.62
12
Karl-Heinz Markus 
GER / nicht bekannt
287
Pamina Colina L  
S / Old / B / 2009 / Cola / Landor S / O: Budde,Ralf / B: ZG Lang u.Ruppert,
42.00 46.90
13
Johanna Bengtson 
SWE / RUFV Cloppenburg
045
Calandora N  
S / Old / F / 2009 / Califax / Landor S / O: ZG Nienh³ser, / B: ZG Nienh³ser,
41.75 47.92
14
Sarah Plewka 
GER / RUFV Fuerstenau e.V.
357
Symphony's Divano  
W / NRPS / B / 2008 / Sobarde- E / Ferrolan / O: Bergsma,Hans / B: Goijer,Fam.
41.00 43.08
15
Ann-Estelle Janßen 
GER / RUFV Lathen u. Umgebung
331
Satakunta  
S / Hann / B / 2010 / Stakkato / Airport / O: Pferdezucht Dr. Rowold, / B: Meyer,Klaus
38.75 55.64
16
Nicola Strube 
GER / RFV Holdorf e.V.
118
Collister  
W / Hann / B / 2009 / Contendro I / Calypso II / O: Harms,Jannik / B: Harms,Carsten
35.00 40.79
17
Sina Kollmer 
GER / RG Klein Roscharden
305
Quebec 59  
W / Old / Db / 2010 / Quintero / Gragenit / O: Kollmer,Eve / B: Kollmer,Eve
33.00 44.20
18
Bernd Stolte 
GER / RUFV Lathen u. Umgebung
307
Queen Mary 11  
S / Westf / B / 2004 / Quidam's Rubin / Acord II / O: Stolte,G³nther / B: Tebbel,Rene
26.75 55.96
19
Ralf Prekel 
GER / RUFV Haselünne u.Umgb. e.V.
362
Une Star de St. Simeon  
S / SF / B / 2008 / Capital / Brilloso / 104FD62 / O: Polti Ambrosini,Vania
12.00 39.08
20
Nicole Finke 
GER / FuRV Neuenkirchen
339
Shiva S 2  
S / Old / Db / 2008 / Quidam / Pablo / O: Schulte,Dieter / B: Schulte,Dieter
12.00 40.06
21
Alexandra Pohlmann 
GER / RUFV Neuenkirchen/Bramsche
168
Dunya 6  
S / Old / B / 2003 / Boticello / Sandro Song / O: Pohlmann,Alexandra / B: Pohlmann,Friedrich
12.00 42.48
22
Ira Lüssing 
GER / RUFV Haren-Ems
027
Barletta 4  
S / KWPN / Schi / 2006 / Cartano / Rebel Z II / O: L³ssing,Hermann-Josef / B: Wouters VD Oudenwijer,N.M.H.M.
12.00 43.56
23
Minja Thien 
GER / RSC Andervenne e.V.
235
Leonessa 7  
S / DR / B / 2007 / Do it again / Mozart / O: Thien,Nina / B: R³scher,Irma
12.00 44.05
24
Johannes Sabel 
GER / RUFV Haselünne u.Umgb. e.V.
333
Satoona S  
S / Hann / Db / 2010 / Satisfaction I / Duntroon / O: Sabel,Johannes / B: Sabel,Andre
11.25 49.06
25
Karl-Heinz Markus 
GER / nicht bekannt
387
Cay One  
W / Westf / B / 2010 / Can do L / Spaceman / O: Markus,Alina / B: St÷ver,Markus
9.00 43.89
26
Nicola Strube 
GER / RFV Holdorf e.V.
187
Freya S  
S / OS / F / 2009 / Lordanos / For Pleasure / O: Scherwitzki,Sarah / B: Scherwitzki,Doris
8.25 49.69
27
Giulia Galeotti 
GER / RUFV Cappeln
176
Evita 406  
S / Old / B / 2009 / Elliot van Ter Hulst / Landfuerst / 105BQ23 / O: Galeotti,Michael / B: Endres,Burkard
6.75 47.06
28
Johanna Bengtson 
SWE / RUFV Cloppenburg
383
Zita 95  
S / Holst / B / 2007 / Loran / Quinar / O: Supergirl Scuderia Middendorf, / B: Hansen,Christel
5.00 45.04
Luca-Jannik Krake 
GER / RSC Andervenne e.V.
381
Apricot van Spalbeek Z  
W / Z.Rpf / B / 2003 / Andiamo Z / Carthago / 102QT41 / O: Lansink,Jos
eliminated