Hölscher Wasserbau GmbH; Haren

09/2 Punktespringprüfung Kl.L

Result list: 33 competitors in this competition. Last updated at 14:15 hrs (23.02.2019)

Judges:  Heinrich Koonert
Gerd Schoemaker
Rank
Nation
Competitor
CNR
Horse
Punkte Zeit
1
Maren Kramer 
GER / RUFV Werlte u. Umgebung
217
Granby 2  
W / Hann / B / 2008 / Graf Top / Dorian / O: König,Leo / B: Bredemeier,Ernst
44.00 44.00
48.00 EUR
2
Linda Kröger 
GER / RuFV Papenburg
335
Quinara K  
S / Old / Schi / 2008 / Quality / Cockpit / O: Kröger,Linda / B: Kaltenhäuser,Dr. Kirsten
44.00 44.02
40.00 EUR
3
Merle Kaffka 
GER / RUFV Hesel u. Umgebung e.V.
180
Elvira 64  
S / Hann / B / 2003 / El Bundy I / Amerigo Vespucci xx / O: Kaffka,Alwin / B: Hellmers,Werner
44.00 44.96
34.00 EUR
4
Lena Wichmann 
GER / PSV Löningen-Ehren e.V.
376
Sofia N  
S / Old / B / 2005 / Landsieger I / Sandro / O: Möller,Oliver / B: Neitzel,Uwe
44.00 45.16
30.00 EUR
5
Manfred Hebbelmann 
GER / RUFV Haren-Ems
063
Cassitha  
S / KWPN / F / 2012 / Calido I / Wellington / O: ZG Litmeyer u.Hebbelmann, / B: Hippocrene BV,
44.00 45.23
28.00 EUR
6
Sonja Kemper 
GER / RUFV Lathen u. Umgebung
206
Gala 151  
S / OS / B / 2009 / Gabbiano / Quattro B / O: Kemper,Sonja / B: Bissinger,Maximilian
44.00 45.84
20.00 EUR
7
Wiebke Möhlmeyer 
GER / FuRV Timmel e.V.
353
Roseanne G  
S / Old / Schi / 1999 / Royal Diamond / Westminster / O: Möhlmeyer,Wiebke / B: Gerdes,Günther
44.00 46.05
20.00 EUR
8
Michael Wieking Dr. 
GER / RUFV Haren-Ems
064
Cassy 75  
S / Hann / B / 2005 / Chasseur I / Playmate xx / O: Tönsing,Helmut / B: Tönsing,Helmut
44.00 48.68
20.00 EUR
9
Edgar Hornhues 
GER / RFV St. Martin Stadtlohn e. V.
272
Lord Eddi 2  
H / Hann / B / 2009 / Lord Pezi / Cordalme Z / O: Hornhues,Tania / B: Hölscher,Hermann
44.00 53.24
20.00 EUR
10
Fenja Flatken 
GER / RuFV Dwergte
423
Campino del Sol  
W / Holst / Schi / 2009 / Cassiano / Corleone / O: Flatken,Silvia / B: Erbe-Deutz,Inge
43.00 47.94
11
Johannes Sabel 
GER / RUFV Haselünne u.Umgb. e.V.
369
Shir Khan S  
W / Hann / B / 2013 / Stakko / Quaid I / O: Sabel,Johannes / B: Sabel,Johannes
43.00 55.36
= 260.00 EUR
Other, non-placed competitors
12
Hilka Siebens 
GER / Ammerländer RC v.06 e.V.
067
Catapult S  
W / Hann / Db / 2010 / Calido I / El Bundy I / O: Schröder,Eckart / B: Schröder,Eckart
43.00 55.68
13
Svenja Born 
GER / RUFV Haren-Ems
026
Bodine 2  
S / KWPN / Db / 2006 / Tygo / Gershwin / O: Born,Janina / B: Wichers,J.B.
42.00 55.28
14
Vera Theyken 
GER / RFV Doerpen u. Umgebung e.V.
280
Lucky Lou 21  
W / Holst / B / 2008 / Lordanos / Carpaccio / 104DH94 / O: Voronov,Konstantin / B: Butenschön,Karsten
40.00 48.08
15
Janka Dannen 
GER / RUFV Rhede (Ems) e.V.
050
Carl 49  
W / Old / Schi / 2006 / Chacco-Blue / Rubinstein I / O: Dannen,Silke / B: Kuhlmann,Josef
39.00 47.38
16
Stefanie Feldmann 
GER / RUFV Ueffeln-Balkum e.V.
261
Lillyfee 56  
S / Westf / B / 2012 / Lordanos / Dinard L / O: Feldmann,Stefanie / B: Elsner,Anja
39.00 48.00
17
Stefanie Kohnen 
GER / RUFV Haren-Ems
210
Geraldina 2  
S / KWPN / B / 2011 / Biscayo / Lovis Corinth / O: Kohnen,Stefanie / B: Liebe,G.
39.00 58.79
18
Nina Wenke 
GER / RUFV Haselünne u.Umgb. e.V.
222
Henriette 49  
S / Grpf.o.R / FSche / 2011 / O: Wenke,Nina
38.00 49.27
19
Anja Martens 
GER / RUFV Hesel u. Umgebung e.V.
075
Chacco Bown L  
H / OS / B / 2006 / Chacco-Blue / Corradino / O: Martens,Anja / B: ZG Lindena GbR,Karin u. Klaas
38.00 52.11
20
Andreas Krone 
GER / RUFV Osterbrock
319
Paolo 73  
W / Hann / Df / 2010 / Perigueux / Fly High I / O: Heidemann,Hermann / B: Heidemann,Horst
37.00 60.27
21
Alexandra Schleper 
GER / PSG Lähden e.V.
123
Cordina S  
S / OS / F / 2009 / Cornet's Stern / Lordanos / 104SX46 / O: Schleper,Stefanie / B: Schleper,Ludger
36.00 67.20
22
Larena Bohlen 
GER / RUFV Hesel u. Umgebung e.V.
059
Casimir W 2  
W / OS / B / 2008 / Casiro I / Landor S / O: Bohlen,Manuela / B: Wulff-Brandt,Wiebke
36.00 69.25
23
Marie-Theres Schrand 
GER / RuFV Löningen-Böen-Bunnen v.1927 e.
138
Cosmic One  
W / OS / Schwb / 2010 / Casall / Watzmann / O: Schrand,Marie-Theres / B: Gestüt Eichenhain GmbH,
33.00 81.53
24
Marie-Theres Schrand 
GER / RuFV Löningen-Böen-Bunnen v.1927 e.
038
Caju 9  
W / Holst / Schi / 2010 / Cannavaros / Calido I / O: Schrand,Marie-Theres / B: Tittel,Michael
32.00 57.07
25
Carolin Stavermann 
GER / RUFV St. Georg Georgsmarienhuette
314
Olleg  
W / Westf / B / 2007 / L'Avian / Cordalme Z / O: Stavermann,Sebastian / B: König,Leo
31.00 53.93
26
Emma Lammers 
GER / RUFV Haren-Ems
124
Cordula H  
S / Old / F / 2011 / Clinton II / Grand Amour / O: Hermeling,Jan / B: Hermeling,Ludger
25.00 54.96
27
Alexandra Kuper 
GER / RUFV Lathen u. Umgebung
247
Landis 2  
S / Old / F / 2005 / Luxano / Tin Rocco / O: Kuper,Alexandra / B: Kolbe,Helmut
12.00 49.23
28
Sabrina Gerdes 
GER / RUFV Haselünne u.Umgb. e.V.
085
Chelsea 154  
S / KWPN / F / 2007 / Montreux / No Limit / O: Gerdes,Sabrina / B: de Haan-Marinus,H.A.
12.00 52.66
29
Stefanie Feldmann 
GER / RUFV Ueffeln-Balkum e.V.
262
Lilofee 30  
S / Old / B / 2007 / Lordanos / Quebec / O: Raupach,Julia / B: Bielefeld,Weiolet
1.00 47.30
Lia Thien 
GER / RSC Andervenne e.V.
254
Leonessa 7  
S / DR / B / 2007 / Do it again / Mozart / O: Thien,Nina / B: Rüscher,Irma
eliminated
Marina Deuling 
GER / RUFV Haren-Ems
334
Quel Vie  
S / Old / BkaSc / 2004 / Quidam's Rubin / Larinero / O: Deuling,Marina / B: Böckmann,Josefa
eliminated
Laura Hagemann 
GER / RUFV Lathen u. Umgebung
061
Casino Royal 33  
W / Hann / Schi / 2010 / Charilan / Couleur-Rubin / O: Hagemann,Hans / B: Reiners,Walter
eliminated
Justine Beyer 
GER / RUFV Meppen u. Umgebung
122
Cordes Daimond  
W / Holst / Schwb / 2005 / Cor de la Bryere / Levantos I / O: Beyer,Andreas / B: ZG Knauer/Böttcher,
eliminated