Preis der Sparkasse Münsterland Ost / Platz. in 2 Abt.

14 Punktespringprüfung Kl.L

Result list: 37 competitors in this competition. Last updated at 20:20 hrs (16.03.2019)

Judges:  Paul Gummelt
Hermann Erver
Rank
Nation
Competitor
CNR
Horse
Punkte Zeit
Group 1
1
Johanna Sophie Klostermann 
GER / RG Ober-Castrop e. V.
663
Lomex 17  
W / Old / B / 2009 / Lordanos / Cannonball / O: Klostermann,Johanna Sophie / B: Berlin,Christine
65.00 49.40
2
Elisa Sieler 
GER / RFV St. Georg Werne e. V.
391
Cora 632  
S / Westf / B / 2009 / Chianti's Dream / Almox Prints J / O: Heinrich,Jens / B: ZG Dettmer,Volker u.Martina
65.00 52.45
3
Julia Rehermann 
GER / RV Altenautal e.V.
746
Pearl's Bellina  
S / Bay / B / 2011 / Balous Bellini / Cristo / 105WR58 / O: Seiler,Helmut u.Kathrin / B: Seiler,Helmut u.Kathrin
65.00 54.97
4
Klaus Winkler 
GER / RV Albersloh e.V.
174
Carla 211  
S / Westf / B / 2011 / Comme il faut / Power / O: Dustmann,Klaus / B: Dustmann,Klaus
64.00 50.60
5
Daniel Nienkemper 
GER / RZFV Ennigerloh-Neubeckum e. V.
340
Colada 4  
S / OS / BkaSc / 2006 / Colander / Aldato / O: Nienkemper,Hermann / B: Nienkemper,Hermann
61.00 59.59
6
Jane May-Johann 
GER / RV Recke e.V.
809
Rocket's Casanova  
W / Rhld / B / 2007 / Rocket Star / Rigaud / O: May-Johann,Guido / B: Schweimanns,Peter
50.00 51.68
7
Silke Mühlnikel 
GER / RFV Ostbevern e.V.
071
Bijoux 21  
S / Westf / F / 2010 / Basic / Arpeggio / O: Mühlnikel,Silke / B: Schapmann,Hugo
49.00 63.23
8
Marlene Becker 
GER / RV Albersloh e.V.
164
Cardoso 31  
W / Hann / Db / 2011 / Catoki / Julio Mariner xx / 105LE94 / O: Becker,Otto / B: Vornholt,Hubert
49.00 75.42
Group 2
1
Klaus Winkler 
GER / RV Albersloh e.V.
226
Cataro 11  
W / Westf / B / 2011 / Cornado I / Polydor / O: Besselmann,Frank / B: Pickhinke,Friedhelm
65.00 51.19
2
Natalie Freye 
GER / RFV Milte-Sassenberg e.V.
501
Eskada 25  
S / Holst / B / 2012 / Diarado / Chambertin / O: Hartmann,Ewald / B: Musiol,Jörg
65.00 54.58
3
Tim Gretenkord 
GER / RFV Wickede-Asseln-Sölde e. V.
393
Cord 14  
W / DSP / B / 2009 / Cato / Chopard / O: Gretenkord,Tim / B: Agrar GmbH Crawinkel/THC,
64.00 48.30
4
Natalie Freye 
GER / RFV Milte-Sassenberg e.V.
125
Camillo 170  
W / Westf / B / 2005 / Chico's Boy / Pinocchio / O: Freye, Herbert u.Natalie, / B: Exler,Bernhard
62.00 49.79
5
Reinhard Knappheide 
GER / RFV Ostbevern e.V.
438
Dagobert 112  
W / Westf / B / 2013 / Diarado / Balou du Rouet / O: ZG Knappheide,Reinhard u.Elke / B: ZG Knappheide,Reinhard u.Elke
61.00 60.29
6
Johanna Kimmina 
GER / RFV Rinkerode e.V.
620
Lancelot GD  
H / Westf / B / 2011 / Lordanos / Lord Pezi / O: Kimmina,Johanna / B: Große-Dütting,Heinrich
50.00 69.07
Other, non-placed competitors
15
Franziska Deckwitz 
GER / RFV Havixbeck-Hohenholte e.V.
325
Click like boom  
H / Holst / Db / 2008 / Chepetto / Classido / O: BG Piotrowski u.Maintz, / B: Pick,Emil
49.00 83.04
16
Annika Struß 
GER / RFV Milte-Sassenberg e.V.
675
Louis 238  
W / Rhld / B / 2004 / Lancer II / Pilot / 104KE61 / O: Schulze Niehues,Ludger / B: Koof,Norbert
48.00 47.61
17
Thess Jansen 
GER / RFV Warendorf e.V.
898
Victoria's Secret 3  
S / Westf / F / 2010 / Valentino / Pluspunkt / O: Claudia u.Thess Jansen, / B: Meyer-Wilmes,Dr. Ulrike
47.00 56.72
18
Antonia Wentrup 
GER / RFV Zum Rieselfeld Münster e.V.
047
Bakano vh Exelhof  
H / Z.Rpf / B / 2013 / Bamako de Muze / Corrado I / O: H.-J.Wiebusch Sportpferde GmbH &Co. / B: Exelhof,
46.00 58.32
19
Nicole Klement 
GER / Turniersportgem. Pferdezentrum Fist
513
Felida F  
S / Holst / Schi / 2013 / Tornesch / Calido I / O: Triebwasser,Rainer / B: Fister,Andrea
44.00 58.57
20
Theresa Mahn 
GER / ZRFV Voßwinkel e.V.
050
Balique  
S / Württ / Db / 2010 / Bamiro / Linaro / O: Müller,Bernd / B: Müller,Bernd
39.00 59.69
21
Dennis Gr Matuschka-Greiffenclau 
GER / RFV von Lützow Herford e. V.
661
Loch Ness 3  
W / Old / B / 2004 / Landcapitol / Lord Liberty / 104EG23 / O: Gräfin Matuschka-Greiffenclau,Franc / B: Poppe,Otto
35.00 67.33
22
Marlene Becker 
GER / RV Albersloh e.V.
295
Christoph Columbus 3  
W / DR / Df / 2004 / Charivari / Landsieger I / 103JQ60 / O: Becker,Julia / B: Pfleumer,Sven
25.00 60.74
23
Leonie Schulze-Henne 
GER / PSG Alt-Ahlen e.V.
127
Campari 261  
W / Westf / B / 2007 / Countdown / Drosselklang II / O: Donner,Dr. Heilwig / B: Bruns,Ulrich
23.00 58.74
24
Kim Marie Paßlack 
GER / RFV Ziethen e.V. 1884
552
Get the Beat  
W / Trak. / Db / 2009 / Freudenfest / Alter Fritz / O: Paßlack,Iris / B: Langels,Bernhard
21.00 57.46
25
Paulina Krell 
GER / RFV Telgte-Lauheide e.V.
936
Qualestro D'La Vallee  
W / SF / Schi / 2004 / Mr. Blue / Royal Ardent / 103AJ30 / O: Krell,Andre
18.00 44.38
26
Maya Gretenkord 
GER / RFV Wickede-Asseln-Sölde e. V.
473
Downey 3  
S / Westf / B / 2013 / Dibadu L / Con Air / O: Schumacher,Peter / B: Schumacher,Peter
15.00 52.57
27
Nils Ohmen 
GER / ZRFV Albachten e. V.
662
Loco Lex  
W / OS / Df / 2012 / Lex Lugar / Colman / O: Ohmen,Carmen / B: Schmielau,Katrin
14.00 50.09
28
Felix Ludbrock 
GER / RV Datteln e.V.
887
Unique 103  
W / KWPN / B / 2001 / Nassau / Nimmerdor / O: Ludbrock,Georg / B: Bardoel,A.
11.00 63.26
Johanna Knappheide 
GER / RFV Ostbevern e.V.
817
Sadonik 3  
W / Westf / F / 2006 / Sonetto / Gloucester / O: ZG Knappheide,Reinhard u.Elke / B: ZG Knappheide,Reinhard u.Elke
eliminated
Elin Almgren 
GER / RFV Vornholz e.V.
875
Tip Top T  
H / SWB / B / 2008 / Hip Hop / Advokat / O: Almgren,Elin / B: Johansson,Josefine
retired
Rachel Lutze 
GER / RFV von Lützow Herford e. V.
914
World Lady 46  
S / Hann / B / 2005 / World Diamond O / Matcho AA / 103TN20 / O: Lutze,Kerstin / B: Buhrfeind,Jürgen
retired
Maike Wilken 
GER / RFV Warendorf e.V.
103
Caillou 31  
S / Holst / B / 2008 / Conway II / Lovari / 104QL30 / O: Gehrts,Klaus-Wilhelm / B: Gehrts,Klaus-Wilhelm
eliminated
Judith Lilienbecker 
GER / RFV Enniger-Vorhelm e. V.
250
Ces't la vie Olaf  
W / Westf / B / 2009 / Coronas / Akitos xx / O: Lilienbecker,Sophia / B: Manzke,Linda
eliminated
Vanessa Rusche 
GER / RFV Ostbevern e.V.
261
Chanel LH  
S / Westf / F / 2011 / Comme il faut / Dinard L / O: Lütke-Harmann,Heinz / B: Lütke-Harmann,Heinz
eliminated
Nina Bäcker 
GER / Beckumer RV e.V.1925
500
Escypso E  
W / Hann / Db / 2008 / Escudo I / Calypso II / O: Bäcker,Nina / B: Goslar,Harm
retired
Lea Marie Westerwelle 
GER / RFV v. Bismarck Exter e.V.
633
Layla 55  
S / Westf / Schi / 2011 / La Calido / Weinberg / 105XE38 / O: Westerwelle,Sandra / B: Rellensmann,Hartwig
eliminated
Franziska Deckwitz 
GER / RFV Havixbeck-Hohenholte e.V.
577
Hella Bella 2  
S / KWPN / F / 2012 / Breitling (MEX) / 106CT13 / O: Gorbachev,Vitali
eliminated