OFFICIAL RESULTS LIST

02 Standard-Spring-WB m. Idealzeit

Result list: 20 competitors in this competition. Last updated at 12:41 hrs (14.04.2019)

Judges:  Roolf Bontjes
Hermann Steffens
Rank
Nation
Competitor
CNR
Horse
Fehler Zeit
1
Sarah Schweerke 
GER / RV Brookmerland e.V.
065
Debora 37  
S / Pol. / B / 2004 / Klakier / Dawid / O: Schweerke,Sarah
0.00 51.43
2
Natalie Gerdes 
GER / Harlinger PS Corps 1857 Esens e.V.
173
El Dolly G.  
S / Hann / Db / 2005 / El Bundy I / Don Pedro / B: Gerdes,Tido
0.00 50.24
3
Jorid Appel 
GER / RV An der Hieve e.V.
016
Bonne Balouna  
S / Hann / B / 2012 / Bonne Chance / Beluga / O: Bartonek,Nicole / B: ZG Bartonek u.Appel,
1.00 49.81
4
Jelena Schirsching 
GER / Ammerländer RC v.06 e.V.
109
Lirio Sun  
H / NWR / B / 2007 / O: Schirsching,Jelena
1.00 54.36
5
Melissa Künken 
GER / RUFV Hooksiel
045
Chianti 83  
S / Hann / Db / 2003 / Condor M / Maat I / O: Weers,Egge / B: Tschierske,Helga
1.00 54.68
6
Jantje Aden 
GER / FRV Filsum u. Umgeb. e.V.
058
Cosaca  
S / Holst / B / 2010 / Cosido / Acobat II / O: Aden,Jantje / B: Johannsen,Stephan
1.00 49.29
7
Amelie Blau 
GER / RV Brookmerland e.V.
175
Atreju 103  
W / Rhld / B / 2011 / Apache / Balou du Rouet / O: Blau,Manuela / B: ZG Pleines, Werner u.Heike,
1.00 55.35
Other, non-placed competitors
8
Angelina Jarling 
GER / RV Petkum-Oldersum e.V.
182
Ilay 2  
W / DUBRA / 2010
1.00 56.30
9
Nina Brossmann 
GER / Ammerländer RC v.06 e.V.
009
Bailarina 6  
S / Lusit / B / 2006 / Rubi / Frizuco / O: Brossmann,Nina
1.00 56.76
10
Elin Schröder 
GER / RV An der Hieve e.V.
110
Little joe 380  
W / Grpf.o.R / Schi / 2008 / O: Schröder,Elin
1.00 57.30
11
Lea Möllenbeck 
GER / RV Petkum-Oldersum e.V.
118
Mr. Moonlight Shadow  
W / Db / 2008 / O: Möllenbeck,Ilka
2.00 55.07
12
Jolina Meyer 
GER / RV An der Hieve e.V.
176
Atletica 2  
S / Hann / Db / 2002 / As di Villagana / Grannus / O: Bartonek,Nicole / B: Kamp,Werner
2.00 56.23
13
Lena Glave 
PSV Norderland e.V.
170
Gismo 652  
W / Palom / DFALB / 2006 / Golden Springfield B / Longchamp / O: Osterloh,Johannes / B: Janssen,Martin
4.00 51.77
14
Neele Rass 
PSV Norderland e.V.
178
Lotta  
S / RAPPE / 2001
4.00 53.38
15
Tasha Heitzer 
RV Petkum-Oldersum e.V.
164
Lorentino  
S / FUCHS / 2009
6.00 58.50
Ahrend Mieke 
RV An der Hieve e.V.
181
Jolly Joker  
W / 2000
eliminated
Jana Goldenstein-Freese 
GER / PSV Ihlow e.V.
114
Masuri 3  
S / Holst / Schi / 2004 / Carolus I / Calypso I / O: Laurer,Eske / B: Fokuhl-Stamer,Hans-Friedrich
eliminated
Imke Straakholder 
GER / PSV Ihlow e.V.
115
Mc Maldoon  
H / B / 2005 / O: Straakholder,Imke
eliminated
Habbena Johanna 
RV An der Hieve e.V.
179
Pinkus  
W / 2004
eliminated
Nora Brennecke 
GER / RUFV Westerende u.Umgeb. e.V.
015
Blaize 4  
S / DR / B / 2007 / For Kids Only / Bugatti / O: Taddigs,Imke / B: Gerdes,Richard-Theodor
retired