OFFICIAL RESULTS LIST

10 Dressur-WB (E 5/2)

Result list: 20 competitors in this competition. Last updated at 14:49 hrs (14.04.2019)

Judges:  Hermann Steffens
Sonja Bley
Rank
Nation
Competitor
CNR
Horse
Wertnote
1
Dana Maria Rieken 
GER / Harlinger PS Corps 1857 Esens e.V.
089
Frida Gold 30  
S / Hann / F / 2012 / Fürst Rousseau / Amerigo Vespucci xx / O: Rieken,Dana Maria / B: Janssen,Gerold
7.70
2
Wiebke Hoffmann 
GER / RV An der Hieve e.V.
061
Dance of Flame  
W / Westf / Db / 2001 / Don Bedo I / Gimont xx / O: Hoffmann,Wiebke / B: Gehrmann,Eva-Maria
7.50
3
Lea-Marie Hanken 
GER / DRG Aurich u.Umgebung
004
Amynelly  
S / DSP / B / 2006 / Amorado / Farinelli / O: Hanken,Ralf-Günther / B: ZG Pischel u.Freudenberg,
7.40
4
Lea-Marie Hanken 
GER / DRG Aurich u.Umgebung
186
Blue Angel  
S / SCHIM / 2009
7.30
5
Finja Tebben 
GER / FuRV Timmel e.V.
077
Fahrenheit 41  
H / DR / B / 2009 / Farbenfroh / Bugatti / O: Tebben,Finja / B: Kleinichen,Holger
7.20
6
Lena de Wall 
GER / RSC Norden Nordsee e.V.
150
Sydney 281  
S / Grpf.o.R / Db / 2008 / O: de Wall,Elke
7.00
7
Julia Schultz 
GER / PSV Ihlow e.V.
090
Galvano 53  
W / DR / B / 2004 / Granneus B / Madison / O: Schultz,Julia
6.90
Other, non-placed competitors
8
Neele-Catharina Janssen 
GER / RG Irps-Hof Roffhausen e.V.
057
Cortiena  
S / Hann / Schwb / 2003 / Conteur / Watussi / O: Schattling,Nina-Sophie / B: Ruschenbusch,Ingrid
6.80
8
Amrei Hoofdmann 
GER / RUFV Concordia Emden u. Umg.e.V.
174
Boy 252  
W / Pony o.R / Falbe / 2009 / O: Hoofdmann,Amrei
6.80
10
Sandra Aden 
GER / PSV Ihlow e.V.
125
Prinz Bernd  
W / Hann / Db / 2010 / Bonifatius / Prince Thatch xx / O: Aden,Sandra / B: Nordmann,Bernd
6.70
11
Sarah Poppinga 
GER / RV Siebenberger Strolche e.V. Logab
161
Daila R  
S / Oldenburg / schwa / 2014 / O: Sarah Poppinga
6.60
12
Theresa Pukallus 
GER / Harlinger PS Corps 1857 Esens e.V.
187
Uno  
W / RAPPE / 2011
6.50
13
Ronja Gosselaar 
GER / FRG Krummhörn e.V.
141
Schmuggler 4  
W / NF / B / 2013 / Sir Durk / Anydale Ron / O: Gosselaar,Ronja / B: Mueseler,Inga
6.40
14
Amelie Blau 
GER / RV Brookmerland e.V.
175
Atreju 103  
W / Rhld / B / 2011 / Apache / Balou du Rouet / O: Blau,Manuela / B: ZG Pleines, Werner u.Heike,
6.30
15
Melissa Künken 
GER / RUFV Hooksiel
045
Chianti 83  
S / Hann / Db / 2003 / Condor M / Maat I / O: Weers,Egge / B: Tschierske,Helga
6.10
16
Sarah Donath-Wilts 
RV Brookmerland e.V.
169
Carla Cassini  
S / CREME / 2011
6.00
17
Ann Kathrin Penning 
RSC Norden Nordsee e.V.
168
Viodora  
S / BRAUN / 2018
5.80
18
Jolina Meyer 
GER / RV An der Hieve e.V.
176
Atletica 2  
S / Hann / Db / 2002 / As di Villagana / Grannus / O: Bartonek,Nicole / B: Kamp,Werner
5.70
19
Jantje Aden 
GER / FRV Filsum u. Umgeb. e.V.
058
Cosaca  
S / Holst / B / 2010 / Cosido / Acobat II / O: Aden,Jantje / B: Johannsen,Stephan
5.60
19
Imke Schmidt 
GER / RV Siebenberger Strolche e.V. Logab
081
Fiego 4  
W / Westf / F / 2001 / Florestan I / Rimini / O: Schmidt,Regina / B: Schulze Temming Hanhoff,Christoph
5.60